Aldin Mustafi, umjetnik generacije Z skriven iza e-otpada
Piše:
Ukoliko ukucate njegovo ime na Google pretraživaču, nećete pronaći ni slovo o njemu, pa čak ni fotografiju. Zašto? Jer Aldin Mustafi, umjetnik mlađe generacije, često radi u tišini, daleko od očiju javnosti. Međutim, zahvaljujući aktivnosti “Čista umjetnost”, koju već treću godinu organizuje kompanija Nestlé u Bosni i Hercegovini, otkriven je umjetnik s nevjerojatnim potencijalom.
Aldin Mustafi, rođen 1991. godine u Prizrenu, svoj umjetnički put započeo je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, gdje je stekao zvanje diplomiranog kipara i pedagoga likovne umjetnosti. Unatoč svojim impresivnim radovima, mediji su mu rijetko posvećivali pažnju, jer Mustafi nije tipičan nametljiv umjetnik, već radije stvara u tišini svog doma na Baščaršiji.
No, sada je došlo vrijeme da Mustafi izađe iz sjene. U suradnji sa kompanijom Nestlé, a u okviru aktivnosti “Čista umjetnost”, izložio je sedam fascinantnih skulptura izrađenih od električnog otpada, kojeg je skupljao s predanošću. U prikupljanju su mu pomogli i studenti s pet bosanskohercegovačkih fakulteta, te je rezultat toga stotinu metara kablova i isto toliko kilograma električnog otpada koji su postali umjetnička djela s dubokim značenjem.
Umjetnik Mustafi nije samo stvorio skulpture, on je ispričao priču o savremenom čovjeku suočenim s digitalnim izazovima. “Too much information”, “Seizing freedom”, “Digital supervisor”, “Bound in flight”, “Defunct singer”, “Back to future” i “Heavy quick steps” nisu samo nazivi skulptura, već prozori u svijet gdje tehnologija susreće čovječanstvo.
Izložba je bila poput vilinog konjica, trajala je samo jedan dan, ali sve skulpture su se rasprodale na aukciji u roku od dva sata. Više od 3.000 KM prikupljenih sredstava bit će usmjereno prema Udruženju Ruke i projektu “Let's Do It BiH”, koji će u proljeće posaditi nove sadnice širom Bosne i Hercegovine.
Ovim projektom, kompanija Nestlé pokazuje ne samo važnost pričanja o e-otpadu, već i podržava umjetnike poput Aldina Mustafija koji svojom kreativnošću podižu svijest o globalnim izazovima. Mustafi, iako relativno nepoznat široj publici, ostavlja snažan pečat u svijetu umjetnosti, dok se zajedno s “Čistom umjetnošću” bori za očuvanje okoline i budućnost generacija koje dolaze.
Električni i digitalni otpad postaje sve veći problemi, a Aldin Mustafi nije samo umjetnik koji stvara, već i glas koji podsjeća na hitnost rješavanja ovih pitanja. Sada, njegova umjetnost nije više skrivena iza tišine, ona je postala glas generacije koja prepoznaje važnost očuvanja svijeta koji dijelimo.
Umjetnički manifest Aldina Mustafija o globalnoj održivosti
“Iako ne možemo zamisliti svakodnevni život bez tehnologije, mislim da ponekad želimo pobjeći od svega digitalnog što nas okružuje. Ovom izložbom prikazao sam vlastitu brigu o globalnoj egzistenciji i daljem razvijanju čovjeka i društva, kao i opstanku životinjskog svijeta bez kojeg ne možemo ni sami opstati. Umjetnost, kao i kultura generalno su danas postali zahvaćeni ovom sveopćom tehnološkom euforijom, zato je jako važno da se kroz ovakve i slične aktivnosti bavimo pitanjima otpada, ali i njegovog smanjenja u cilju očuvanja okoline za generacije koje dolaze“, pojašnjava umjetnik Mustafi.