#samokultura

Sarajevo će ponovo biti jedan od vodećih centara klasične muzike na Balkanu

Piše:

U PERIODU OD 9. DO 17. MAJA NA VIŠE LOKACIJA U SARAJEVU ODRŽAT ĆE SE SARAJEVSKE VEČERI MUZIKE – SVEM, I TO 25. PO REDU. OVA MUZIČKA MANIFESTACIJA U SARAJEVO PONOVO DOVODI PIJANISTU IVU POGORELIĆA, KAO I DRUGE ISTAKNUTE MUZIČARE, A PO DRUGI PUT ĆE PRED SARAJEVSKOM PUBLIKOM NASTUPITI I ŽENSKI VOKALNI ANSAMBL CORONA, DOK ĆE SVOJE MUZIČKE RADIONICE ZA STUDENTE MUZIČKIH AKADEMIJA O JAZZ HARMONIJI ODRŽATI PROFESOR RANKO RIHTMAN. NO, VIŠE O SVEMU SVAKAKO ZNA NINOSLAV VERBER, KOJI VEĆ NEKOLIKO POSLIJERATNIH GODINA USPJEŠNO RUKOVODI SVEM-OM.

Sarajevo je bilo prepoznatljivo po mnogim muzičkim festivalima, pjevačima i muzičarima, ali između ostalog u muzičkim krugovima bivše Jugoslavije bilo je prepoznatljivo i po festivalu Sarajevske večeri muzike — SVEM, koji je osnovan 1972. godine. Ovaj festival pokrenula je u to vrijeme Muzička produkcija Radio-televizije Sarajevo, a koncept i ime festivala osmislio je tadašnji dirigent Simfonijskog orkestra RTV Sarajevo Radivoj Spasić. Festival je odmah okupio značajna imena međunarodne muzičke scene. SVEM je vođen dvjema osnovnim idejama: tolerancija i visoka kvaliteta muzičke produkcije, kreativnosti i reprodukcije. Na ove i druge bitne činjenice podsjeća nas Ninoslav Verber, koji je ponovo pokrenuo SVEM 2012. godine. SVEM je 1990. godine prestao s radom, a nakon 22 godine pauze, u periodu od 8. do 12. maja  u Sarajevu je održan, tada obnovljeni, 18. SVEM.

 “Sarajevo je ponovo, nakon 22 godine, postalo domaćin festivala umjetničke muzike, koji je tokom sedamdesetih i osamdesetih godina bio dio kulturnog identiteta grada. Od 2012. godine, zahvaljujući Fondaciji za muzičke umjetnosti, ova jedinstvena manifestacija koja je iznjedrila mnoge generacije ljubitelja muzike ponovo se vratila na koncertne podije”, pojašnjava Verber.

Ove godine je značajan jubilej SVEM-a — 25 godina. A jubileji podrazumijevaju i obavezuju dovođenje vrhunskih muzičara, samim tim i izvedbu vrhunskih koncerata.

„Fondacija za muzičke umjetnosti za jubilarno izdanje 25. SVEM-a pripretmila je osam vrhunskih koncerata i muzičku radionicu o jazz harmoniji koju će voditi Ranko Rihtman.  Na ovogodišnjem SVEM-u će nastupiti jedan od najznačajniiih pijanista današnjice Ivo Pogorelić, jedan od uspješnijih mlade generacije Luka Ljubas, gudački kvartet ‘Tartini’ iz Slovenije i Darko Brlek, mladi slovenački gitarista Jure Cerovnik, jedan od najznačajnijih slovenačkih kamernih ansambala kvintet ‘Slowinď, ženski vokalni ansambl ‘Corona’, zatim Zoran Todorović, Aleksandar Nikolić, Zoran Anić i Slobodan Gerić, a na završnom koncertu nastupaju solisti Aida Čorbadžić, Amir Saračević i Ivan Šarić pod dirigentskom palicom maestra Ive Lipanovića.”

Festival Sarajevske večeri muzike bio je prvi festival klasične muzike u Bosni i Herceoovini, otkriva nam Ninoslav Verber, pa stoga nema sumnje da se radi o značajnom festivalu čije postojanje nije uopšte upitno.

„Ciljevi SVEM-a su njegovanje muzičkog identiteta na prostorima BiH, obogaćivanje kulturnih sadržaja u Sarajevu i BiH, kulturna saradnja s evropskim i drugim zemljama, animiranje muzičkih stvaralaca, pogotovo mladih. Festivalski program je svake godine baziran na gostovanjima nekih od najvećih svjetskih umjetnika. Očuvanjem tradicije održavanja SVEM-a doprinosi se da Sarajevo ponovo postane jedan od vodećih centara klasične muzike na Balkanu.”

Podrška publike nikada nije izostala. To je ujedno i jedan od  motiva što se ponovo održava ovaj festival klasične muzike.

“Publika SVEM-a su svi ljubitelji i poštovaoci klasične muzike. Prostori u kojima se održavaju koncerti su uvijek ispunjeni do posljednjeg mjesta, a među publikom je i sve veći broj mladih ljudi. SVEM je jedinstvena prilika građanima naše zemlje da prisustvuju jedinstvenim umjetničkim događajima i osjete dašak velikih evropskih metropola koje, na njihovu sreću, ovakve koncertne programe njeguju i posjećuju kao dio svog redovnog koncertnog repertoara. Važno je napomenuti da sve koncerte snima Javni servis BHRT, koje potom emitira u okviru svog redovnog programa, čime se želi široj javnosti približiti ovaj vid umjetnosti.”

SVEM je prilika da se održe edukativne muzičke radionice, koje vode vrhunski muzički znalci. Ove godine radionice o jazz harmoniji će držati Ranko Rihtman.

„Važan dio SVEM-a je održavanje muzičkih radionica kao i tradicionalnog koncerta ‘U susret SVEM-u’, na kojem priliku za muziciranje svake godine dobiju mladi muzički umjetnici, koiim je na taj način ponuđena jedinstvena prilika da nastupaiu rame uz rame s najvećim umjetnicima današnjice. Na muzičkim radionicama za studente Muzičke akademije i đake završne godine srednje muzičke škole omogućeno je usvajanje konkretnih znanja od eminentnih umjetnika. Muzičke radionice su do sada održali Uroš Lajović za studente dirigiranja, Zoran Todorović i Denyce Graves za pjevače, Edin Karamazov za studente gitare, kvartet ‘Tartini’, za kamernu muziku, kvartet ‘Papandopulo’ za đake i studente saksofona i Boštjan Lipovšek za đake i studente horne.”

Naš sagovornik ističe da je bez obzira na sjajne i vrhunske koncerte i dovođenja muzičara koji su stekli svjetsku reputaciju izostala podrška ne samo društva nego i države.

 „Naravno da izostaje podrška i države i društva za kulturu općenito. Stoga, Fondacija za muzičke umjetnosti pored koncertne i edukativne aktivnosti pomaže u svojim mogućnostima mladim umjetnicima iz BiH. Tako smo zajedno s Javnim servisom BHRT poslali Naomi Druškić, klavir, na evrovizijnjsko takmičenje klasične muzike u Beču, a Mairu Isaković iz Tuzle, studenticu treće godine violine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, na Masterclass na Bledu, kod čuvene  profesorice Anke Schittnheim.”

Svake godine sve su veća očekivanja publike, a sve manja finansijska podrška od svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, ističe Verber. Međutim, s obzirom na veliki značaj ovog  festivala i činjenicu da je SVEM najznačajniji kulturni događaj za klasičnu muziku u Bosni i Hercegovini, organizatori se nadaju da će i narednih godina nastaviti s održavanjem, ovog festivala te tako publici omogućiti da uživa u koncertima nekih od najvećih svjetskih umjetnika, zaključuje Ninoslav Verber.

           

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *